Aholining omonatlarini jalb qilish bo‘yicha respublika tijorat banklari o‘rtasida tanlov
Aholining omonatlarini jalb qilish bo‘yicha respublika tijorat banklari o‘rtasida tanlov o‘tkazish to‘g‘risida» 2008 yil 31 oktyabrdagi Prezident Qaroriga muvofiq 2016 yil yakunlariga ko‘ra, aholi bo‘sh pul mablag‘larini banklardagi omonatlarga jalb qilish bo‘yicha o‘tkazilgan tanlov g‘oliblari aniqlandi. Tanlovda jami 27 ta tijorat bankining 855 ta filiali, 4 299 ta mini-banki hamda maxsus kassalari ishtirok etdi. Tanlov g‘oliblarini tantanali taqdirlash marosimi 4 fevral kuni O‘zbekiston banklari Assotsiatsiyasida bo‘lib o‘tdi.
Har yili o‘tkazib boriladigan mazkur tanlov aholining bo‘sh pul mablag‘larini banklardagi omonatlarga jalb qilishda tijorat banklarini rag‘batlantirish va ular faoliyatini kuchaytirish, banklarning investitsiya imkoniyatlarini yanada kengaytirish uchun resurs bazalarini mustahkamlash, omonatlarni jalb etishda sog‘lom raqobat muhitini shakllantirish, shuningdek aholiga ko‘rsatilayotgan bank-moliya xizmatlari sifatini yanada oshirish borasida ilg‘or tajribalarni keng joriy etishga da'vat etmoqda.
2016 yil davomida tijorat banklari aholi omonatlarini jalb qilish yo‘nalishidagi faoliyatlarini jadallashtirgani, bank xizmatlari to‘g‘risida aholining xabardorlilik darajasi oshgani hamda ko‘plab yangi omonat turlari joriy etilgani kuzatildi.
Shuni alohida ta'kidlash joizki, mamlakatimizda miqdoridan qat'iy nazar, fuqarolarning tijorat banklari depozit hisobvaraqlaridagi omonatlari to‘la hajmda qoplab berilishi kafolatlangan.
Omonat hisobvaraqlariga qo‘yiladigan mablag‘lar barcha turdagi soliqlardan ozod etilgan bo‘lib, ularning manbalari deklaratsiya qilinmaydi hamda ushbu mablag‘larni omonatchilar cheklovlarsiz tasarruf etadilar.
Bunday imtiyoz va qulayliklar bank tizimini yanada rivojlanishiga ijobiy ta'sir ko‘rsatmoqda. Bugun mamlakatimiz tijorat banklari tomonidan aholiga milliy hamda chet el valyutasida cheklanmagan miqdorda va muddatlarda 250 dan ortiq omonat turlarini taklif etmoqda. Depozitga qo‘yilayotgan mablag‘larning miqdori oxirgi besh yilda 3,5 marotabaga, 2016 yilda esa 25,2 foizga oshdi.
Tanlov g‘oliblarini tantanali e'lon qilish mariosimida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Byudjet va iqtisodiy islohotlar masalalari qo‘mitasi, O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki, O‘zbekiston banklari Assotsiatsiyasi, Fuqarolarning banklardagi omonatlarni kafolatlash fondi va tijorat banklarining rahbarlari ishtirok etdi.
Tanlov natijalariga ko‘ra, g‘oliblar sakkizta asosiy va o‘n bitta qo‘shimcha nominatsiyalar bo‘yicha taqdirlandi.
Quyidagilar tanlov g‘oliblari deb e'tirof etildi:
1. «Aholi omonatlarini jalb qilish bo‘yicha yilning eng yaxshi banki» nominatsiyasida:
Birinchi o‘rin - «Ipoteka-bank» aksiyadorlik tijorat ipoteka banki;
Ikkinchi o‘rin - O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyat Milliy banki;
Uchinchi o‘rin - O‘zbekiston Respublikasi aksiyadorlik tijorat Xalq banki.
2. «Shaharlarda aholi omonatlarini jalb qilish bo‘yicha yilning eng yaxshi filiali» nominatsiyasida:
Birinchi o‘rin - «Oriyent Finans» xususiy aksiyadorlik tijorat bankining Yunusobod filiali;
Ikkinchi o‘rin - «Turonbank» aksiyadorlik tijorat bankining Jizzax filiali;
Uchinchi o‘rin - «Aziya-alyans bank» aksiyadorlik tijorat bankining Shayxontohur filiali.
3. «Qishloq joylarda aholi omonatlarini jalb qilish bo‘yicha yilning eng yaxshi filiali» nominatsiyasida:
Birinchi o‘rin - «Agrobank» aksiyadorlik tijorat bankining Shovot filiali, Xorazm viloyati;
Ikkinchi o‘rin - O‘zbekiston Respublikasi aksiyadorlik tijorat Xalq bankining Ishtixon filiali, Samarqand viloyati; Uchinchi o‘rin - «Mikrokreditbank» aksiyadorlik-tijorat bankining Chust filiali, Namangan viloyati.
4. «Plastik kartochkalar asosida ish haqi loyihalarini amaliyotga joriy etish bo‘yicha eng yaxshi bank filiali» nominatsiyasida: Birinchi o‘rin - «Asaka» aksiyadorlik tijorat bankining Sirdaryo viloyat filiali;
Ikkinchi o‘rin - «Trastbank» xususiy aksiyadorlik bankining Bosh ofisi, Toshkent shahri;
Uchinchi o‘rin - O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyat Milliy bankining Toshkent viloyat bo‘limi.
5. «Shaharlarda aholi omonatlarini jalb qilish bo‘yicha yilning eng yaxshi mini-banki» nominatsiyasida:
Birinchi o‘rin - «Qishloq qurilish bank» aksiyadorlik tijorat bankining Samarqand filiali «Temir yo‘l» mini-banki; Ikkinchi o‘rin - «Kapitalbank» aksiyadorlik tijorat bankining Mirzo Ulug‘bek filiali «Kadishev» mini-banki; Uchinchi o‘rin - «Ipoteka-bank» aksiyadorlik tijorat ipoteka bankining Shayxontohur filiali
«Xadra» mini-banki.
6. «Qishloq joylarda aholi omonatlarini jalb qilish bo‘yicha yilning eng yaxshi mini-banki» nominatsiyasida: Birinchi o‘rin - O‘zbekiston Respublikasi aksiyadorlik tijorat Xalq bankining Surxondaryo viloyati, Qiziriq filiali, «Bandixon» mini-banki;Ikkinchi o‘rin - «Qishloq qurilish bank» aksiyadorlik tijorat bankining Qoraqalpog‘iston Respublikasi Beruniy filiali, «Bo‘ston» mini-banki; Uchinchi o‘rin - Chet el kapitali ishtirokidagi «Xamkorbank» aksiyadorlik tijorat bankining Andijon viloyati, Shahrixon filiali, «Shohbekat» mini-banki.
7. «Shaharlarda aholi omonatlarini jalb qilish bo‘yicha yilning eng yaxshi jamg‘arma/maxsus kassasi» nominatsiyasida: Birinchi o‘rin - «Invest Finans Bank» aksiyadorlik tijorat bankining Xorazm viloyat filialiga qarashli 1-sonli jamg‘arma kassasi; Ikkinchi o‘rin - “Ipak Yo‘li” aksiyadorlik innovatsiya tijorat bankining Navoiy filialiga qarashli 1-sonli jamg‘arma kassasi; Uchinchi o‘rin - «Aloqabank» aksiyadorlik tijorat bankining Buxoro filialiga qarashli 1-sonli jamg‘arma kassasi.
8. «Qishloq joylarda aholi omonatlarini jalb qilish bo‘yicha yilning eng yaxshi jamg‘arma/maxsus kassasi» nominatsiyasida: Birinchi o‘rin - Chet el kapitali ishtirokidagi «Savdogar» aksiyadorlik tijorat bankining Do‘stlik filialiga qarashli 1-sonli jamg‘arma kassasi, Jizzax viloyati; Ikkinchi o‘rin - «O‘zbekiston sanoat-qurilish banki» aksiyadorlik tijorat bankining Muborak filialiga qarashli 1-sonli jamg‘arma kassasi, Qashqadaryo viloyati; Uchinchi o‘rin - «Ipoteka-bank» aksiyadorlik tijorat ipoteka bankining Ohangaron filialiga qarashli 3-sonli jamg‘arma kassasi, Toshkent viloyati.
Qo‘shimcha nominatsiyalar bo‘yicha g‘oliblar deb quyidagilar aniqlandi:
1. «Yilning eng yaxshi kassiri» nominatsiyasida - Xolxojayeva Farida Raximjonovna - «O‘zbekiston sanoat-qurilish banki» aksiyadorlik tijorat bankining Uchtepa filiali Kassa amaliyotlari bo‘limi nazoratchi kassiri.
2. «Omonatlarni jalb qilish bo‘yicha bank faxriysi» nominatsiyasida - Sadullayeva Oliya Zaynidinovna - “Ipoteka-bank” aksiyadorlik tijorat ipoteka bankining Navoiy viloyati, Zarafshon filialining Minibank va jamg‘arma amaliyotlar shu'basi bosh mutaxassisi.
3. «Milliy valyutadagi eng yaxshi muddatli depozit» nominatsiyasida - «Asaka» aksiyadorlik tijorat bankining «Barakali» muddatli omonati.
4. «Xorijiy valyutadagi eng yaxshi muddatli depozit» nominatsiyasida - «Kapitalbank» aksiyadorlik tijorat bankining «Mig» muddatli omonati.
5. «Milliy valyutadagi eng yaxshi jamg‘arma depoziti» nominatsiyasida - «O‘zbekiston sanoat-qurilish banki» aksiyadorlik tijorat bankining «Binafsha» jamg‘arma omonati.
6. «Xorijiy valyutadagi eng yaxshi jamg‘arma depoziti» nominatsiyasida - «Aloqabank» aksiyadorlik tijorat bankning «Eksklyuziv» jamg‘arma omonati.
7. «Eng yaxshi plastik kartochkalar emitenti bo‘lgan bank» nominatsiyasida - O‘zbekiston Respublikasi aksiyadorlik tijorat Xalq banki.

Конкурс по привлечению вкладов населения среди коммерческих банков Республики Узбекистан по итогам 2016 года
Конкурс среди коммерческих банков по привлечению вкладов населения
Определены победители конкурса среди коммерческих банков по привлечению вкладов населения по итогам 2016 года, проведенный в соответствии с Постановлением Президента от 31 октября 2008 года «О проведении среди коммерческих банков республики конкурса по привлечению вкладов населения». Всего в конкурсе приняли участие 27 коммерческих банков, 855 филиалов, более 4 299 мини-банков и специальных касс.
Торжественная церемония награждения победителей конкурса состоялась 4 февраля 2017 года в Ассоциации банков Узбекистана.
Проведение ежегодно данного мероприятия безусловно стимулирует и активизирует деятельность коммерческих банков по привлечению свободных денежных средств населения во вклады, укрепляет их ресурсную базу для дальнейшей их инвестиционной деятельности, формирует здоровую конкурентную среду, а также повышает качество оказываемых населению банковско-финансовых услуг и примененяя передовой опыт.
В течение 2016 года заметно оживилась деятельность коммерческих банков в сфере привлечения вкладов населения, повысилась степень информированности населения о банковских услугах, а также внедрено множество различных видов вкладов.
Также следует отметить, что в нашей республики гарантируется выплата возмещения по вкладам граждан на депозитных счетах в коммерческих банках в полном объёме независимо от размеров вкладов.
Средства, зачисленные на депозитные счета, освобождены от всех видов налогов, их источники не декларируются, вкладчики распоряжаются данными средствами без каких-либо ограничений.
Данные меры положительно оказывают воздействие на дальнейшее развитие банковской системы. Сегодня населению республики со стороны коммерческих банков предлагается более 250 видов вкладов в национальной и иностранной валюте без ограничений в их размерах и сроках. За последние пять лет объём вкладов населения в коммерческих банках вырос в 3,5 раза, а в 2016 году на - 25,2 процентов.
Объявление и награждение победителей конкурса происходило в торжественной обстановке, с участием руководства Комитета по вопросам бюджета и экономическим реформам Сената Олий Мажлиса, Центрального банка, Ассоциации банков, Фонда гарантирования вкладов граждан в банках, а также коммерческих банков республики.
По результатам проведения конкурса были определены победители по восьми основным и одиннадцати дополнительным номинациям.
Так, победителями конкурса были признаны:
1. В номинации «Самый лучший банк года по привлечению вкладов населения»:
Первое место – Акционерный коммерческий ипотечный банк «Ипотека-банк»;
Второе место – Национальный банк внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан;
Третье место – Акционерный коммерческий Народный банк Республики Узбекистан.
2. В номинации «Самый лучший филиал года по привлечению вкладов населения в городах»:
Первое место – Юнусабадский филиал частного акционерного коммерческого банка «Ориент Финанс», город Ташкент;
Второе место – Джизакский филиал акционерного коммерческого банка «Туронбанк»;
Третье место – Шайхантахурский филиал акционерно-коммерческого банка «Aзия-альянс банк», город Ташкент.
3. В номинации «Самый лучший филиал года по привлечению вкладов населения в сельской местности»:
Первое место – Шаватский филиал акционерного коммерческого банка «Агробанк», Хорезмская область;
Второе место – Иштиханский филиал акционерного коммерческого Народного банка Республики Узбекистан, Самаркандская область;
Третье место – Чустский филиал акционерно-коммерческого банка «Микрокредитбанк», Наманганская область.
4. В номинации «Самый лучший филиал банка по внедрению зарплатных проектов посредством пластиковых карт»:
Первое место – Сырдарьинский областной филиал акционерного коммерческого банка «Асака»;
Второе место – Головной офис частного акционерного банка «Трастбанк», город Ташкент;
Третье место – Ташкентское областное отделение Национального банка внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан.
5. В номинации «Самый лучший мини-банк по привлечению вкладов населения в городах»:
Первое место – Мини-банк «Темир йул» Самаркандского регионального филиала акционерного коммерческого банка «Кишлок курилиш банк»;
Второе место – Мини-банк «Кадышева» Мирзо-Улугбекского филиала акционерного коммерческого банка «Капиталбанк», город Ташкент;
Третье место – Мини-банк «Хадра» Шайхантахурского филиали акционерного коммерческого ипотечного банка «Ипотека-банк», город Ташкент.
6. В номинации «Самый лучший мини-банк по привлечению вкладов населения в сельской местности»:
Первое место – Мини-банк «Бандихон» Кизирикского филиала акционерного коммерческого Народного банка Республики Узбекистан, Самаркандская область;
Второе место – Мини-банк «Бустон» Берунийского филиала акционерного коммерческого банка «Кишлок курилиш банк», Республика Каракалпакистан;
Третье место – Мини-банк «Шохбекат» Шахриханского филиала акционерного коммерческого банка с участием иностранного капитала «Хамкорбанк», Андижанская область.
7. В номинации «Самая лучшая сберегательная/специальная касса в городах»:
Первое место – Сберегательная касса №1 Хорезмского областного филиала акционерно-коммерческого банка «Инвест финанс банк»;
Второе место – Сберегательная касса №1 Навоийского филиала акционерного инновационного коммерческого банка «Ипак Йули»;
Третье место – Сберегательная касса №1 Бухарского филиала акционерно-коммерческого «Алокабанк».
8. В номинации «Самая лучшая сберегательная/специальная касса в сельской местности»:
Первое место – Сберегательная касса №1 Дустликского филиала акционерного коммерческого банка с участием иностранного капитала «Савдогар»;
Второе место – Сберегательная касса №1 Мубарекского филиала акционерного коммерческого банка «Узбекский промышленно-строительный банк», Кашкадарьинская область;
Третье место – Сберегательная касса №3 Ахангаранского филиала акционерного коммерческого ипотечного банка «Ипотека-банк», Ташкентская область.
Победителями по дополнительным номинациям были определены:
1. В номинации «Самый лучший кассир года» - Холхожаева Фарида Рахимжоновна – кассир-контролёр Отдела кассовых операций Учтепинского филиала акционерного коммерческого банка «Узбекский промышленно-строительный банк».
2. В номинации «Ветеран банка в сфере привлечения вкладов» – Садуллаева Олия Зайнидиновна – главный специалист Сектора мини-банки и сберегательные операции Зарафшанского филиала Навоийской области акционерного коммерческого ипотечного банка «Ипотека-банк».
3. В номинации «Самый лучший срочный депозит в национальной валюте» – Срочный депозит «Баракали» от акционерного коммерческого банка «Асака».
4. В номинации «Самый лучший срочный депозит в иностранной валюте» – Срочный депозит «Миг» от акционерного коммерческого банка «Капиталбанк».
5. В номинации «Самый лучший сберегательный депозит в национальной валюте» – Сберегательный депозит «Бинафша» от акционерного коммерческого банка «Узбекский промышленно-строительный банк».
6. В номинации «Самый лучший сберегательный депозит в иностранной валюте» – Сберегательный депозит «Эксклюзив» от акционерно-коммерческого «Алокабанк».
7. В номинации «Самый лучший банк-эмитент пластиковых карточек» – акционерный коммерческий Народный банк Республики Узбекистан.
8. В номинации «Самый лучший банк-эквайер пластиковых карточек» – акционерный коммерческий банк «Агробанк».
9. В номинации «Самое современно оснащенное подразделение банка» – Арнасайский филиал акционерного коммерческого банка «Агробанк», Джизакская область.
10. В номинации «Самый лучший инновационный продукт для населения» – инновационный продукт «Универсалмобайл» от частного акционерно-коммерческого банка «Универсал банк».