Фуқароларнинг банклардаги омонатларини
1. Фуқароларнинг банклардаги омонатларини кафолатлаш фонди (бундан буён матнда "Фонд" деб юритилади) Ўзбекистон Республикаси фуқаролари, чет эллик фуқаролар ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг (бундан буён матнда "фуқаролар" деб юритилади) Ўзбекистон Республикаси банкларидаги омонатларини ҳимоялашни таъминлаш мақсадида "Фуқароларнинг банклардаги омонатларини ҳимоялаш кафолатлари тўғрисида"ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига мувофиқ ташкил этилган.
2. Фонд ўз фаолиятида "Банклар ва банк фаолияти тўғрисида", "Фуқароларнинг банклардаги омонатларини ҳимоялаш кафолатлари тўғрисида"ги Ўзбекистон Республикаси қонунларига, бошқа қонун ҳужжатларига, шунингдек мазкур Низомга амал қилади.
3. Фонд юридик шахс ҳисобланади, ўз балансига, ўз рамзи тасвири туширилган ва номи ёзилган муҳрга, штампларга, бланкаларга эгадир.
4. Фонднинг устав сармояси тижорат банкларининг бирйўла тўланадиган мажбурий бадаллари ҳисобига шакллантирилади.
5. Фонд ўз мажбуриятлари бўйича ўзининг бутун мол-мулки билан жавоб беради.
II. ФОНД МОЛ-МУЛКИНИ ШАКЛЛАНТИРИШ МАНБАЛАРИ
6. Фонднинг мол-мулки банкларнинг мажбурий бадаллари, маблағлар қўйишдан олинган даромадлар, шунингдек қонун ҳужжатларига мувофиқ бошқа тушумлар ҳисобига шакллантирилади.
7. Бирйўла тўланадиган ва календарь бадаллар банкларнинг Фондга тўлайдиган мажбурий бадаллари ҳисобланади.
Банкнинг Фондга бирйўла тўлайдиган бадали банкнинг амалда шаклланган устав сармояси миқдорининг 0,1 фоизини ташкил этади.
Календарь бадал банклар томонидан йилнинг ҳар чорагида Фондга ўтказиладиган пул маблағларидан иборат бўлади. Календарь бадалларнинг миқдори "Фуқароларнинг банклардаги омонатларини ҳимоялаш кафолатлари тўғрисида"ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига мувофиқ кафолатланиши лозим бўлган фуқаролар омонатларининг амалдаги қолдиғига қараб йил чораги учун Фонднинг кузатув кенгаши томонидан белгиланган миқдорда белгиланади, бироқ у омонатлар умумий суммасининг 0,5 фоизидан кўп бўлмаслиги керак.
8. Тўланган календарь бадаллар суммаси банкдаги омонатлар қолдиқлари умумий суммасининг 5 фоизига етганда банклар томонидан календарь бадалларни тўлаш тўхтатилади. Фуқароларнинг банкдаги омонатлари қолдиқлари умумий суммаси ўзгарганда, Фондга тўланган календарь бадалларининг суммаси қайта ҳисоблаб чиқилиши керак.
9. Фонднинг пул маблағлари Ўзбекистон Республикаси Марказий банкида сақланади.
III. ФОНДНИНГ МАҚСАДИ ВА ФАОЛИЯТИНИНГ
АСОСИЙ ЙЎНАЛИШЛАРИ
10. "Фуқароларнинг банклардаги омонатларини ҳимоялаш кафолатлари тўғрисида"ги Ўзбекистон Республикаси Қонунида назарда тутилган шартларда ва ҳажмда банк операцияларини амалга ошириш ҳуқуқи учун банк лицензияси Ўзбекистон Республикаси Марказий банки томонидан чақириб олинган тақдирда фуқароларнинг банклардаги омонатлари бўйича кафолатли ҳақ тўлаш Фонд фаолиятининг мақсади ҳисобланади.
11. Фуқароларнинг банклардаги омонатлари бўйича Фонд томонидан кафолатли ҳақ тўланиши банк қайта ташкил этилиши муносабати билан лицензия чақириб олинган тақдирда жорий этилмайди.
12. Қуйидагилар Фонд фаолиятининг асосий йўналишлари ҳисобланади:
фуқароларнинг омонатлари бўйича ҳақ тўланишини таъминлаш учун банкларнинг мажбурий бадалларини жамлаш;
жамланган маблағлардан мазкур Низомда белгиланган мақсадлар ва тартибда фойдаланиш.
IV. ФОНДНИНГ ҲУҚУҚ ВА МАЖБУРИЯТЛАРИ
13. Фонд қуйидагиларга ҳақли:
банклардан фуқароларнинг банклардаги кафолатланадиган омонатларининг сони ва миқдорлари тўғрисидаги маълумотларни олиш;
ўз маблағларини давлат қимматбаҳо қоғозларига ва бошқа активларга жойлаштириш.
Фонд қонунчиликка мувофиқ бошқа ҳуқуқларга эга бўлиши мумкин.
14. Фонд маблағларини жойлаштириш бўйича барча операциялар Фонднинг кузатув кенгаши қарори бўйича, у ҳар йили тасдиқлайдиган Фонд бюджети доирасида амалга оширилади.
15. Фонднинг молиявий ёрдам кўрсатиш ва хайрия фаолияти билан шуғулланиши, шунингдек юридик шахсларнинг муассиси бўлиши мумкин эмас.
16. Фонд қуйидагиларга мажбур:
ўз маблағларидан самарали фойдаланишни таъминлаш;
Фонд маблағларидан мақсадли фойдаланилиши устидан назоратни амалга ошириш;
қатнашчи банклар рўйхатини оммавий ахборот воситаларида мунтазам равишда эълон қилиш.
V. ФОНДНИ БОШҚАРИШ
17. Фондни бошқариш Фонднинг кузатув кенгаши ва Фонднинг ижро этувчи органи томонидан амалга оширилади.
18. Фонднинг кузатув кенгаши Фонд фаолиятига умумий раҳбарликни амалга оширади.
Фонд кузатув кенгашининг шахсий таркиби Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланади.
19. Фонднинг кузатув кенгаши ваколатига қуйидагилар киради:
банкларнинг календарь бадаллари ставкаларини, уларни тўлаш ҳисоб-китоби тартиби ва муддатларини тасдиқлаш;
фуқароларнинг банклардаги омонатлари бўйича ҳақ тўлаш тўғрисида қарорлар қабул қилиш;
Ўзбекистон Республикаси Марказий банки билан келишган ҳолда агент банкни танлаш;
Фонд маблағларини давлат қимматбаҳо қоғозларига ва бошқа активларга жойлаштириш бўйича қарорлар қабул қилиш;
Фонд маблағларидан фойдаланиш тартибини, шу жумладан жорий фаолият учун харажатлар сметасини тасдиқлаш;
Фонднинг ижро этувчи органини шакллантириш ва унинг фаолиятини назорат қилиш;
аудитор ташкилотни белгилаш;
қонун ҳужжатларига мувофиқ бошқа ваколатларни амалга ошириш.
20. Фонд кузатув кенгаши мажлислари унинг раиси ёки кузатув кенгаши аъзоларининг камида учдан бир қисми томонидан заруратга қараб, лекин ҳар чоракда камида бир марта чақирилади.
21. Фонднинг кузатув кенгаши агар мажлисда аъзоларининг камида учдан икки қисми қатнашса қарор қабул қилишга ҳақли. Фонд кузатув кенгаши қарорлари улар учун қатнашганларнинг камида учдан икки қисми ёқлаб овоз берган тақдирда қабул қилинади. Овозлар сони тенг бўлган тақдирда Фонд кузатув кенгаши раисининг овози ҳал қилувчи ҳисобланди.
22. Фонд дирекцияси Фонднинг ижро этувчи органи ҳисобланади, у жорий раҳбарликни амалга оширади ва Фонд фаолияти учун жавоб беради. Фонд дирекцияси таркибига директор, директор ўринбосари ва бош бухгалтер киради.
23. Фонд дирекцияси:
банклар томонидан бирйўла ва календарь бадалларнинг ўз вақтида тўлиқ ўтказилишини назорат қилади;
фуқароларнинг омонатлари бўйича ҳақ тўлаш тадбирларини амалга оширади;
жорий фаолият учун харажатлар сметаси тўғрисидаги таклифларни Фонд кузатув кенгашига тасдиқлаш учун киритади;
қонун ҳужжатларига мувофиқ бошқа ваколатларни амалга оширади.
24. Фонд директори:
Фонднинг жорий фаолиятини ташкил қилади ва унга юкланган вазифаларнинг бажарилиши учун жавоб беради;
Фонд ходимларини ишга қабул қилади ва ишдан бўшатади;
давлат органларида,бошқа муассасаларда, шу жумладан хорижий давлатлар муассасаларида, шунингдек халқаро ташкилотларда Фонд номидан вакиллик қилади;
ишончномасиз Фонд номидан иш кўради;
лавозим йўриқномаларини ва Фонднинг бошқа ички ҳужжатларини тасдиқлайди;
Фонд номидан даъволар билдиради;
Фонд ходимларининг бажариши мажбурий бўлган буйруқлар ва фармойишлар чиқаради;
ушбу Низомга ва амалдаги қонун ҳужжатларига мувофиқ бошқа масалалар бўйича қарорлар қабул қилади.
Фонд директори Фонднинг кузатув кенгаши мажлисларида маслаҳат овози билан қатнашади.
VI. БАНКЛАРНИНГ ФОНД БИЛАН ЁЗМА БИТИМЛАР ТУЗИШ ТАРТИБИ
25. Банк Фонд билан ёзма битим тузиш учун фуқароларнинг банкдаги кафолатланиши лозим бўлган омонатларининг сони ва қолдиқлари миқдорлари тўғрисидаги маълумотларни кўрсатган ҳамда Ўзбекистон Республикаси Марказий банки хулосасини илова қилган ҳолда Фонднинг кузатув кенгашига мурожаат қилади.
26. Фонд кафолатномаси банк Фонд билан ёзма битим тузган вақтдан бошлаб кучга киради.
27. Банк ёзма битим тузилгандан кейин уч календарь кундан кечикмай бирйўла тўланадиган бадални Фондга ўтказиши шарт.
28.Фонд Ўзбекистон Республикаси Марказий банкини тузилган ёзма битимлар ва бирйўла тўланадиган бадаллар банклар томонидан Фондга тўлангани тўғрисида хабардор қилади.
29. Фонд билан ёзма битимлар тузган банклар реестри оммавий ахборот воситаларида мунтазам равишда эълон қилиб борилади.
30. Банклар:
банк номига ўзгартиришлар киритилганда;
банк қайта ташкил этилганда Фондни ёзма равишда хабардор қилиши шарт.
31. Фонд билан ёзма битим тузган банк номи ўзгарган тақдирда банкдан қайта рўйхатдан ўтказилганини ва лицензиянинг қайта расмийлаштирилганини тасдиқловчи ҳужжатлар олинган вақтдан бошлаб ўн иш куни мобайнида реестрга тегишли ўзгартиришлар киритилади.
32. Қайта ташкил этиш натижасида янги пайдо бўлган банк Ўзбекистон Республикаси Марказий банкида рўйхатдан ўтказилган кунидан бошлаб уч иш куни мобайнида Фонд билан ёзма битим тузиши шарт.
VII. БАНКНИ ФОНДДАН ЧИҚАРИШ ТАРТИБИ
33. Банк қайта ташкил этилганда ёки белгиланган тартибда тугатилганда Фонд олдидаги барча мажбуриятларини бажаргандан кейин Фонд билан ёзма битим тузган банклар реестридан чиқарилади.
34. Банкни Фонд билан ёзма битим тузган банклар реестридан чиқариш Фонднинг кузатув кенгаши қарори бўйича амалга оширилади.
35. Банкнинг Фонд билан ёзма битим тузган банклар реестридан чиқарилганлиги тўғрисидаги хабарнома у реестрдан чиқарилган вақтдан бошлаб уч кун мобайнида матбуотда эълон қилинади.
36. Фондни тугатиш ва қайта ташкил этиш Ўзбекистон Республикаси қонун ҳужжатларига мувофиқ амалга оширилади.

от 19.09.2002 г. N 326.
1. Фонд гарантирования вкладов граждан в банках (далее по тексту - Фонд) создан в соответствии с Законом Республики Узбекистан "О гарантиях защиты вкладов граждан в банках" в целях обеспечения защиты вкладов граждан Республики Узбекистан, иностранных граждан и лиц без гражданства (далее - граждан) в банках Республики Узбекистан.
2. В своей деятельности Фонд руководствуется законами Республики Узбекистан "О банках и банковской деятельности", "О гарантиях защиты вкладов граждан в банках", иными актами законодательства, а также настоящим положением.
3. Фонд является юридическим лицом, имеет свой баланс, печать с изображением собственной эмблемы и наименованием, штампы, бланки.
4. Уставный капитал Фонда формируется за счет единовременных обязательных взносов коммерческих банков.
5. Фонд отвечает по своим обязательствам всем своим имуществом.
II. ИСТОЧНИКИ ФОРМИРОВАНИЯ ИМУЩЕСТВА ФОНДА
6. Имущество Фонда формируется за счет обязательных взносов банков, доходов, полученных от размещения средств, а также иных поступлений в соответствии с законодательством.
7. Обязательными взносами банков в Фонд являются единовременный и календарные взносы.
Единовременный взнос банка в Фонд составляет 0,1 процента от размера фактически сформированного уставного капитала банка.
Календарный взнос представляет собой денежные средства, ежеквартально перечисляемые банками в Фонд. Размер календарных взносов определяется исходя из фактического остатка вкладов граждан, подлежащих гарантированию в соответствии с Законом Республики Узбекистан "О гарантиях защиты вкладов граждан в банках", за квартал в размерах, установленных наблюдательным советом Фонда, но не более 0,5 процента от общей суммы вкладов.
8. Выплата банками календарных взносов приостанавливается при достижении суммы уплаченных календарных взносов 5 процентов от общей суммы остатков вкладов граждан в банке. При изменении общей суммы остатков вкладов граждан в банке сумма уплаченных в Фонд календарных взносов подлежит перерасчету.
9. Денежные средства Фонда хранятся в Центральном банке Республики Узбекистан.
III. ЦЕЛЬ И ОСНОВНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ ФОНДА
10. Целью деятельности Фонда является гарантирование выплаты возмещений по вкладам граждан в банках в случае отзыва Центральным банком Республики Узбекистан лицензии банка на право проведения банковских операций на условиях и в объеме, предусмотренных Законом Республики Узбекистан "О гарантиях защиты вкладов граждан в банках".
11. Гарантирование выплаты Фондом возмещений по вкладам граждан в банках не распространяется на случаи отзыва лицензии в связи с реорганизацией банка.
12. Основными направлениями деятельности Фонда являются:
- аккумулирование обязательных взносов банков для обеспечения выплаты возмещений по вкладам граждан;
- использование аккумулируемых средств в целях и порядке, определяемых настоящим Положением.
IV. ПРАВА И ОБЯЗАННОСТИ ФОНДА
13. Фонд вправе:
- получать от банков данные о количестве и размерах вкладов граждан в банках, подлежащих гарантированию;
- размещать свои средства в государственные ценные бумаги и иные активы.
Фонд может иметь иные права в соответствии с законодательством.
14. Все операции по размещению средств Фонда осуществляются по решению наблюдательного совета Фонда, в рамках ежегодно утверждаемого им бюджета Фонда.
15. Фонд не может заниматься оказанием финансовой помощи и благотворительной деятельностью, а также выступать учредителем юридических лиц.
16. Фонд обязан:
- обеспечить эффективное использование собственных средств;
- осуществлять контроль за целевым использованием средств Фонда;
- регулярно публиковать в средствах массовой информации перечень банков-участников.
V. УПРАВЛЕНИЕ ФОНДОМ
17. Управление Фондом осуществляется наблюдательным советом Фонда и исполнительным органом Фонда.
18. Наблюдательный совет Фонда осуществляет общее руководство деятельностью Фонда.
Персональный состав наблюдательного совета Фонда утверждается Кабинетом Министров Республики Узбекистан.
19. В полномочия наблюдательного совета Фонда входит:
- утверждение ставок календарных взносов банков, порядка расчета и сроков их внесения;
- принятие решений о выплате возмещений по вкладам граждан в банках;
- выбор банка-агента по согласованию с Центральным банком Республики Узбекистан;
- принятие решений по размещению средств Фонда в государственные ценные бумаги и другие активы;
- утверждение порядка использования средств Фонда, включая смету расходов на текущую деятельность;
- формирование исполнительного органа Фонда и осуществление контроля за его деятельностью;
- определение аудиторской организации;
- осуществление иных полномочий в соответствии с законодательством.
20. Заседания наблюдательного совета Фонда созываются его председателем или не менее чем одной третью членов наблюдательного совета Фонда по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал.
21. Наблюдательный совет Фонда правомочен принимать решения, если на заседании присутствует не менее двух третей его членов. Решения наблюдательного совета Фонда принимаются, если за него проголосовало не менее двух третей голосов от числа присутствующих. При равенстве голосов голос председателя наблюдательного совета Фонда является решающим.
22. Исполнительным органом Фонда является дирекция Фонда, которая осуществляет текущее руководство и несет ответственность за деятельность Фонда. В состав дирекции Фонда входят директор, заместитель директора и главный бухгалтер.
23. Дирекция Фонда:
- осуществляет контроль за своевременностью и полнотой перечисления единовременных и календарных взносов банками;
- осуществляет мероприятия по выплате возмещений по вкладам граждан;
- вносит на утверждение в наблюдательный совет Фонда предложения о смете расходов на текущую деятельность;
- осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством.
24. Директор Фонда:
- организует текущую деятельность Фонда и несет ответственность за выполнение возложенных на него задач;
- принимает на работу и увольняет работников Фонда;
- представляет Фонд в государственных органах, иных учреждениях, в том числе иностранных государств, а также международных организациях;
- без доверенности действует от имени Фонда;
- утверждает должностные инструкции и другие внутренние документы Фонда;
- предъявляет иски от имени Фонда;
- издает приказы и распоряжения, обязательные к исполнению работниками Фонда;
- принимает решения по другим вопросам в соответствии с настоящим Положением и действующим законодательством.
Директор Фонда принимает участие на заседаниях наблюдательного совета Фонда с правом совещательного голоса.
VI. ПОРЯДОК ЗАКЛЮЧЕНИЯ ПИСЬМЕННЫХ СОГЛАШЕНИЙ БАНКОВ С ФОНДОМ
25. Для заключения письменного соглашения с Фондом банк обращается в наблюдательный совет Фонда с указанием данных о количестве и размерах остатков вкладов граждан в банке, подлежащих гарантированию, и приложением заключения Центрального банка Республики Узбекистан.
26. Гарантия Фонда вступает в силу с момента заключения письменного соглашения банка с Фондом.
27. Не позднее трех календарных дней после заключения письменного соглашения банк обязан перечислить в Фонд единовременный взнос.
28. Фонд уведомляет Центральный банк Республики Узбекистан о заключенных письменных соглашениях и внесении банками единовременного взноса в Фонд.
29. Реестр банков, заключивших письменные соглашения с Фондом, регулярно публикуется в средствах массовой информации.
30. Банки обязаны письменно уведомить Фонд в случае:
- внесения изменений в наименование;
- реорганизации.
31. В случае изменения наименования банка, заключившего письменное соглашение с Фондом, в течение десяти рабочих дней с момента получения от банка документов, подтверждающих перерегистрацию и переоформление лицензии, вносит соответствующие изменения в реестр.
32. Банк, вновь возникший в результате реорганизации, обязан заключить письменное соглашение с Фондом в течение трех рабочих дней со дня его регистрации в Центральном банке Республики Узбекистан.
VII. ПОРЯДОК ИСКЛЮЧЕНИЯ БАНКА ИЗ ФОНДА
33. Банк исключается из реестра банков, заключивших письменные соглашения с Фондом, в случае его реорганизации или ликвидации в установленном порядке после выполнения всех обязательств перед Фондом.
34. Исключение банка из реестра банков, заключивших письменные соглашения с Фондом, производится по решению наблюдательного совета Фонда.
35. Сообщение об исключении банка из реестра банков, заключивших письменные соглашения с Фондом, публикуется в печати в течение трех дней с момента его исключения.
36. Ликвидация и реорганизация Фонда осуществляется в соответствии с законодательством Республики Узбекистан.