“Туркистон” хусусий акциядорлик тижорат банкининг барча омонатчилари диққатига!
Ўзбекистон Республикаси Марказий банки бошқарувининг 2022 йил 7 октябрдаги қарорига асосан “Туркистон” хусусий акциядорлик тижорат банкидан банк фаолиятини амалга ошириш ҳуқуқини берувчи лицензия чақириб олинган эди.
Фуқароларнинг банклардаги омонатларини кафолатлаш фонди Кузатув кенгашининг 2022 йил 18 ноябрдаги қарорига асосан “Туркистонбанк” омонатчиларининг маблағларини муддатидан аввал қайтирилиши белгиланди.
Шу муносабат билан, жорий йил 21 ноябрдан бошлаб “Туркистонбанк” омонатчилари бўлган жисмоний шахслар омонатга жойлаштирган маблағлари юзасидан агент-банк сифатида танланган “Қишлоқ қурилиш банк”ка мурожаат этишлари мумкин.
Шуни қайд этиш лозимки, омонатчилар қайтариб олинаётган пул маблағларини ўзлари хоҳлаган тарзда – нақд пул шаклида олиши, банк картасига кўчириши ёки агент-банк бўлган “Қишлоқ қурилиш банк”ка омонатга қўйиши мумкин.
Фуқароларнинг омонатлари бўйича ҳақ тегишли ҳужжатларнинг асл нусхалари (паспорт, омонат дафтарчаси, омонат шартномаси, нотариус томонидан тасдиқлаган ишончнома) кўрсатилган тақдирда омонатчиларнинг қонуний вакилларига ёки уларнинг ҳуқуқий ворисларига ҳам тўлаб берилади.
Батафсил маълумот олиш учун:
Ўзбекистон Республикаси Марказий банкига (71) 236-75-24;
Фуқароларнинг банклардаги омонатларини кафолатлаш фондига (71) 238-69-45, (71) 238-69-46 телефон рақамлари орқали мурожаат қилишингиз мумкин.

Вниманию всех вкладчиков частного акционерного коммерческого банка «Туркистон»!
Как известно, согласно решению Центрального банка Республики Узбекистан от 7 октября 2022 года у частного акционерно-коммерческого банка «Туркистон» отозвана лицензия на осуществление банковской деятельности.
Согласно решению Наблюдательного совета Фонда гарантирования вкладов граждан в банках от 18 ноября 2022 года, начинается досрочное возмещение средств вкладчиков «Туркистонбанка».
С 21 ноября физические лица – вкладчики «Туркистонбанка» могут обращаться в «Кишлок курилиш банк», определенный в качестве банка-агента, по поводу своих депозитных средств.
Следует отметить, что вкладчики могут получить средства по своему желанию – в виде наличных, переводов на банковскую карту или открыть депозит в банке-агенте «Кишлок курилиш банк».
Возврат средств по вкладам граждан могут быть выданы законным представителям вкладчиков или их законным правопреемникам при предъявлении оригиналов соответствующих документов (паспорта, депозитной книжки, договора вклада, нотариально заверенной доверенности).