Fond ATRKning 2-o‘quv tashrifida ishtirok etdi
Fond direktori Nodir Abbosov boshchiligidagi Fuqarolarning banklardagi omonatlarini kafolatlash Fondi delegatsiyasi IASD ATRCning 2-o‘quv tashrifi va Balida (Indoneziya), 2022 yil 7-9 noyabr kunlari bo‘lib o‘tgan ICSD 2022 xalqaro seminarida ishtirok etdi.
Fond mazkur tadbirga yaqinda a’zo bo‘lgan Osiyo-Tinch okeani mintaqaviy qo‘mitasining rasmiy a’zosi sifatida taklif etildi. Shunday qilib, Fond ikkita qo'mitaning a'zosi bo'lib, ATRC va EARC (Yevrosiyo mintaqaviy qo'mitasi), ikkisi ham IASD (Xalqaro depozitlarni sug'urtalovchilar assotsiatsiyasi) tarkibiga kiradi.
Bu esa o'z navbatida jahondagi omonatlarni sug‘urtalovchilar va xalqaro tashkilotlar vakillarini jamlagan forum ishtirokchilarning turli fikrlarini tinglash, o‘zaro tajriba almashish imkonini berdi. Tanishuv tashrifi kiberxavfsizlik va korporativ risklarni boshqarish masalalariga qaratildi, unda depozit sug‘urtalovchilari va umuman moliya bozori uchun yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan tahdidlar batafsil tushuntirildi. Iqlim o'zgarishi, karbonsizlanish, barqaror rivojlanish va yashil iqtisodiyot bo'yicha xalqaro seminarda depozitlarni sug'urtalovchilarning atrof-muhitga qo'shishi mumkin bo'lgan muammo va ijobiy hissa aniq belgilab berildi. Tadbir, shubhasiz, ishtirokchilarning kiberxavfsizlik xavfining kontseptsiyasi va ko'lami haqidagi fikrlariga ta'sir qildi va depozitlarni sug'urtalovchilarni atrof-muhitni asrashga yanada faolroq yondashishga undadi.

In November 2022, the delegate from the “Fund of guarantee citizens' deposits in banks” led by the director of the fund Nodir Abbosov attended the 2nd IADI APRC Study Visit and IDIC International Seminar 2022 which was held in Bali, Indonesia from 7 to 9 November 2022.
The fund was invited to the event as an official member of APRC (Asian-pacific Regional Committee) as it recently joined the committee. Thus, the fund is a member of two committees APRC and EARC (Euro-Asian Regional Committee) both of which are part of IADI (International Association of Deposit Insurers).
The forum drew representatives of deposit insurers and international organizations from all around the world, which provided an opportunity for participants to listen to various opinions and share their experiences. The study visit focused on Cybersecurity and Corporate Risk Management, which concisely clarified the potential threats to deposit insurers and the overall financial market. The international seminar on Climate Change, Decarbonization, Sustainability, and Green Economy clearly outlined the issue and positive contributions deposit insurers can have on the environment. The event undoubtedly impacted participants’ views on the notion and magnitude of cybersecurity risk and provided a push for deposit insurers toward more proactive approaches concerning the protection of the environment.