Fond ATRKning 2-o‘quv tashrifida ishtirok etdi
Fond direktori Nodir Abbosov boshchiligidagi Fuqarolarning banklardagi omonatlarini kafolatlash Fondi delegatsiyasi IASD ATRCning 2-o‘quv tashrifi va Balida (Indoneziya), 2022 yil 7-9 noyabr kunlari bo‘lib o‘tgan ICSD 2022 xalqaro seminarida ishtirok etdi.
Fond mazkur tadbirga yaqinda a’zo bo‘lgan Osiyo-Tinch okeani mintaqaviy qo‘mitasining rasmiy a’zosi sifatida taklif etildi. Shunday qilib, Fond ikkita qo'mitaning a'zosi bo'lib, ATRC va EARC (Yevrosiyo mintaqaviy qo'mitasi), ikkisi ham IASD (Xalqaro depozitlarni sug'urtalovchilar assotsiatsiyasi) tarkibiga kiradi.
Bu esa o'z navbatida jahondagi omonatlarni sug‘urtalovchilar va xalqaro tashkilotlar vakillarini jamlagan forum ishtirokchilarning turli fikrlarini tinglash, o‘zaro tajriba almashish imkonini berdi. Tanishuv tashrifi kiberxavfsizlik va korporativ risklarni boshqarish masalalariga qaratildi, unda depozit sug‘urtalovchilari va umuman moliya bozori uchun yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan tahdidlar batafsil tushuntirildi. Iqlim o'zgarishi, karbonsizlanish, barqaror rivojlanish va yashil iqtisodiyot bo'yicha xalqaro seminarda depozitlarni sug'urtalovchilarning atrof-muhitga qo'shishi mumkin bo'lgan muammo va ijobiy hissa aniq belgilab berildi. Tadbir, shubhasiz, ishtirokchilarning kiberxavfsizlik xavfining kontseptsiyasi va ko'lami haqidagi fikrlariga ta'sir qildi va depozitlarni sug'urtalovchilarni atrof-muhitni asrashga yanada faolroq yondashishga undadi.

Фонд принял участие во 2-м ознакомительном визите АТРК
В ноябре 2022 года, делегация «Фонда гарантирования вкладов граждан в банках» во главе с директором фонда Надыром Аббосовым приняла участие во 2-м ознакомительном визите МАСД АТРК и международном семинаре ИКСД 2022, которые проходили в городе Бали, Индонезия с 7 по 9 ноября 2022 года.
Фонд был приглашен на мероприятие в качестве официального члена АТРК (Азиатско-тихоокеанский региональный комитет) к которому он недавно присоединился. Таким образом фонд является членом двух комитетов АТРК и ЕАРК (Евроазиатский региональный комитет), оба из которых являются частью МАСД (Международная ассоциация страховщиков депозитов).
Форум собрал представителей страховщиков депозитов и международных организаций со всего мира, что дало возможность участникам выслушать различные мнения и обменятся опытом. Ознакомительный визит был посвящен вопросам кибербезопасности и управления корпоративными рисками, в ходе которых были подробно разъяснены потенциальные угрозы для страховщиков депозитов и финансового рынка в целом. Международный семинар по изменению климата, декарбонизации, устойчивому развитию и зеленой экономике четко обозначил проблему и позитивный вклад, который страховщики депозитов могут внести в окружающую среду. Мероприятие, несомненно, повлияло на взгляды участников на понятие и величину риска кибербезопасности и подтолкнуло страховщиков депозитов к более активным подходам к сохранению окружающей среды.