Turkiya omonatlarini sugʻurtalash fondi bilan memorandum
2023-yilning 27-sentabr kuni AQShning Boston shahrida O‘zbekiston Respublikasi Fuqarolarning banklardagi omonatlarini kafolatlash Fondi va Turkiya omonatlarini sug‘urtalash jamg‘armasi o‘rtasida o‘zaro anglashuv va hamkorlik memorandumi imzolandi.
Ushbu Memorandumni imzolashdan maqsad bu tashkilotlar o‘rtasida ochiq muloqot va o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirish, shu jumladan omonatlarni sug‘urtalash tizimini takomillashtirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish uchun ikki tomonlama maslahatlashuvlar, ishchi uchrashuvlar, amaliy seminarlar va davra suhbatlarini tashkil etish va o‘tkazish orqali. ikki davlat omonatchilari manfaatlarini himoya qilishni ta'minlash.
Tomonlar omonatlarni sug‘urta qilish sohasida ilg‘or jahon tajribasini joriy etish, tugatilayotgan banklar omonatchilari manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha amaliy tajriba almashish, shuningdek, ikki mamlakatda moliyaviy barqarorlikni saqlashda tashkilotlarning rolini kuchaytirish bo‘yicha hamkorlik qilishga kelishib oldilar.

Меморандум с Фондом страхования сберегательных вкладов Турции
27-сентября 2023 года в городе Бостон, США подписан Меморандум о взаимопонимании и сотрудничестве между Фондом гарантирования вкладов граждан в банках Республики Узбекистан и Фондом страхования сберегательных вкладов Турции.
Целью подписания данного Меморандума является развитие открытого диалога и взаимовыгодного сотрудничества между Фондами, в том числе за счет организации и проведения двусторонних консультаций, рабочих встреч, практических семинаров и круглых столов для выработки предложений по совершенствованию систем страхования вкладов в сфере обеспечения защиты интересов вкладчиков двух стран.
Стороны договорились о взаимодействии в вопросах внедрения передовых мировых практик в сфере страхования вкладов, обмена практическим опытом по защите интересов вкладчиков ликвидируемых банков, а также укрепления роли Фондов в поддержании финансовой стабильности в двух странах.