Turkiya omonatlarini sugʻurtalash fondi bilan memorandum
2023-yilning 27-sentabr kuni AQShning Boston shahrida O‘zbekiston Respublikasi Fuqarolarning banklardagi omonatlarini kafolatlash Fondi va Turkiya omonatlarini sug‘urtalash jamg‘armasi o‘rtasida o‘zaro anglashuv va hamkorlik memorandumi imzolandi.
Ushbu Memorandumni imzolashdan maqsad bu tashkilotlar o‘rtasida ochiq muloqot va o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirish, shu jumladan omonatlarni sug‘urtalash tizimini takomillashtirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish uchun ikki tomonlama maslahatlashuvlar, ishchi uchrashuvlar, amaliy seminarlar va davra suhbatlarini tashkil etish va o‘tkazish orqali. ikki davlat omonatchilari manfaatlarini himoya qilishni ta'minlash.
Tomonlar omonatlarni sug‘urta qilish sohasida ilg‘or jahon tajribasini joriy etish, tugatilayotgan banklar omonatchilari manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha amaliy tajriba almashish, shuningdek, ikki mamlakatda moliyaviy barqarorlikni saqlashda tashkilotlarning rolini kuchaytirish bo‘yicha hamkorlik qilishga kelishib oldilar.

Memorandum with the Savings Deposit Insurance Fund of Turkey
On September 27, 2023, in Boston, USA, a Memorandum of Understanding and Cooperation was signed between the Fund of Guarantee Citizens' Deposits in Banks of the Republic of Uzbekistan and the Savings Deposit Insurance Fund of Turkey.
The purpose of the Memorandum is to develop an open dialogue and mutually beneficial cooperation between the Funds through the conduct of bilateral consultations, meetings, seminars and round tables to develop proposals for improving deposit insurance systems of the two countries.
The parties agreed to cooperate in implementing best global practices in the area of deposit insurance, exchanging practical experience in protecting the interests of depositors of liquidated banks, and strengthening the role of Funds in maintaining financial stability in the two countries.