“Банклардаги омонатларни ҳимоя қилиш кафолатлари тўғрисида”ги Қонун қабул қилинди
⏺️Президент томонидан 18 февраль куниБанклардаги омонатларни ҳимоя қилиш кафолатлари тўғрисидаги Қонун имзоланди.
⏺️Эндиликда кафолатланган омонат миқдори бир банкда бир омонатчига 200 млн сўмни ташкил этади. Бу талаб банкка қўйиладиган янги омонатларга нисбатан қўлланилади. Агар Сизнинг банкларда янги қонун кучга киргунга қадар қўйган муддатли ёки жамғарма омонатингиз бўлса, омонатларингиз миқдоридан қатъи назар тўлиқ кафолатланади.
⏺️Агарда пулингиз 200 млн сўмдан кам миқдорни ташкил этадиган бўлса, унда омонатингиз тўлиқ миқдорда кафолатланади.
⏺️Яна бир янгилик, эндиликда фақат аҳолининг эмас, балки тадбиркорлик субъектлари, шу жумладан, якка тартибдаги тадбиркорларнинг ҳам омонатлари кафолатланади.
Омонатларни кафолатлаш нима учун керак ва уларни маълум миқдорда кафолатлашнинг муҳим жиҳатлари нималардан иборат?
⏺️Биринчидан, бу омонатчиларни ҳимоя қилиш, яъни банк тугатилган тақдирда, омонатчиларга уларнинг маблағларини қайтариш;
⏺️Иккинчидан, бу банкларни юқори фоиз ставка билан эмас, балки барқарор фаолият билан рақобатлашишга ундайди.
Омонат миқдорингиз 200 млн сўмдан ошса, қандай кафолатланади?
⏺️Шуни айтиш керакки, кафолатланган омонат миқдори 200 млн сўмни ташкил этади дегани, банкка ундан кўпроқ пул қўйиш мумкин эмаслигини англатмайди. Аксинча пулларни банкда сақлаш, уларни уйда сақлашдан анча хавфсиз ва манфаатли. Омонатни бу миқдорда кафолатлаш эса фақатгина банк тугатилган тақдирдагина қўлланилади, акс ҳолда банклар омонатлар бўйича ўз мажбуриятларини шартнома асосида бажараверади.
⏺️Компенсация тўлаб бериш муддатларига тўхталадиган бўлсак: янги қонун қабул қилингунча омонатларни қайтариб беришни бошлаш муддати 83 кунни ташкил этган, энди эса бу муддат 20 иш кунини ташкил этади ва босқичма-босқич 7 иш кунига қисқартирилади. Бу дегани Агентлик компенсацияни тўлаб беришни бошлаши учун унга энг узоғи билан 20 иш куни берилади, зарур тадбирлар амалга оширилган тақдирда, Агентлик ушбу муддатдан ҳам олдин тўлаб бериши мумкин бўлади.
⏺️Агарда сиз компенсация тўлаб бериш учун белгиланган муддат ичида ўз маблағларингизни қайтариб олишга улгурмаган бўлсангиз ҳам хавотирга ўрин қолмайди, яъни ўз пулларингизни Агентликдан исталган вақтда қайтариб олишингиз мумкин бўлади.
⏺️Мазкур  Қонуннинг тўлиқ матни билан қуйидаги хавола орқали танишиш мумкин: https://lex.uz/uz/pdfs/7389404

Принят Закон «О гарантиях защиты вкладов в банках»
⏺️Теперь сумма гарантированного вклада составляет 200 млн сумов на одного вкладчика в одном банке. Это требование распространяется на новые вклады, размещенные после вступления закона в силу. Если у вас уже есть срочный или накопительный вклад, открытый до вступления закона в силу, он полностью гарантирован независимо от суммы.
⏺️Если ваш вклад составляет менее 200 млн сумов, он будет гарантирован в полном объеме.
⏺️Еще одно новшество — теперь гарантируются не только вклады физических лиц, но и предпринимательских субъектов, включая индивидуальных предпринимателей.
Для чего необходимо гарантирование вкладов и почему важно устанавливать определенные лимиты?
⏺️Во-первых, это защита вкладчиков: если банк ликвидируется, вкладчики смогут вернуть свои средства.
⏺️Во-вторых, это стимулирует банки конкурировать не за счет высоких процентных ставок, а за счет устойчивой деятельности.
Что будет, если ваш вклад превышает 200 млн сумов?
⏺️Важно понимать, что установленная сумма гарантии - 200 млн сумов не означает запрет на размещение в банке более крупных сумм. Хранить деньги в банке намного безопаснее и выгоднее, чем держать их дома. Гарантированная сумма применяется только в случае ликвидации банка, в остальных случаях банки продолжают выполнять свои обязательства по договорам вкладов.
⏺️Сроки выплаты компенсации: ранее срок начала возврата вкладов составлял 83 дня, теперь он уменьшен до 20 рабочих дней и постепенно будет сокращен до 7 рабочих дней. Это означает, что Агентству дается максимум 20 рабочих дней на выплату компенсации, но при необходимых условиях выплаты могут быть произведены и раньше срока.
⏺️Даже если вы не успеете получить свои деньги в установленный срок, нет поводов для беспокойства. Вы по своему усмотрению в удобное время сможете забрать их в Агентстве.