Omonatlarni kafolatlash agentligi vakillari Omonatlarni sug'urtalovchilar xalqaro assotsiatsiyasi (IADI) Yevroosiyo mintaqaviy qo‘mitasi (EARC) yillik yig‘ilishi va tajriba almashish seminarida ishtirok etdi
2026-yil 2–4-iyun kunlari Omonatlarni kafolatlash agentligi mutaxassislari Bishkek shahrida bo‘lib o‘tgan Omonatlarni kafolatlovchilar xalqaro assotsiatsiyasi (IADI) Yevroosiyo mintaqaviy qo‘mitasi (EARC) yillik yig‘ilishi va tajriba almashish seminarida qatnashdi.
photo2026-06-1214-56-21-3.jpg
Tadbirning birinchi kunida Agentlik vakillari tomonidan bank tugatilishi holatida omonatchilarga kompensatsiya to‘lash bo‘yicha amaliy tajriba taqdim etildi.
Taqdimot davomida Agentlik tomonidan agent-bank bilan hamkorlikda joriy etilgan, omonatchilarga kompensatsiyalarni mobil ilova orqali masofadan turib olish imkonini beruvchi mexanizm haqida ma’lumot berildi. Xorijiy hamkorlar ushbu amaliyotni omonatchilar uchun qulay va zamonaviy yechim sifatida baholab, tajribani batafsil o‘rganishga qiziqish bildirdi.
photo2026-06-1214-56-21.jpg
Tadbirning ikkinchi kuni tashkil etilgan tajriba almashish seminarida Qozog‘iston, Turkiya, Gruziya, Keniya va Nigeriya vakillari moliyaviy xavfsizlik tarmog‘i ishtirokchilari o‘rtasida o‘z vaqtida va ishonchli axborot almashishning moliyaviy barqarorlikni ta’minlashdagi ahamiyati yuzasidan o‘z tajribalari bilan o‘rtoqlashdi.
photo2026-06-1214-56-21-4.jpg
Shuningdek, ishtirokchilar kafolatlash hodisalarini erta aniqlash va oldini olish bo‘yicha real vaziyatlar asosida tashkil etilgan amaliy mashg‘ulotlarda qatnashdi. Unda omonatchilar manfaatlarini himoya qilish va moliyaviy tizim barqarorligini ta’minlashga qaratilgan yondashuvlar muhokama qilindi.
photo2026-06-1214-56-21-2.jpg
Tadbir davomida Tojikiston, Turkmaniston va Nigeriya omonatlarni kafolatlash institutlari vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazilib, o‘zaro hamkorlikni rivojlantirish yuzasidan kelishuvlarga erishildi.
photo2026-06-1214-56-22.jpg
Xalqaro tajribani o‘rganish va ilg‘or amaliyotlarni joriy etish O‘zbekistonning omonatlarni kafolatlash tizimini xalqaro standartlar asosida yanada takomillashtirish, omonatchilar huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish hamda moliyaviy tizimga bo‘lgan ishonchni mustahkamlashga xizmat qiladi.

Представители Агентства по гарантированию вкладов приняли участие в ежегодном заседании Евразийского регионального комитета (EARC) Международной ассоциации страховщиков депозитов (IADI) и семинаре по обмену опытом
2–4 июня 2026 года специалисты Агентства по гарантированию вкладов приняли участие в ежегодном заседании Евразийского регионального комитета (EARC) Международной ассоциации страховщиков депозитов (IADI) и семинаре по обмену опытом, которые прошли в городе Бишкеке.
photo2026-06-1214-56-21-3.jpg
В первый день мероприятия представители Агентства представили практический опыт по выплате компенсаций вкладчикам в случае ликвидации банка.
В ходе презентации была представлена информация о механизме, внедрённом Агентством совместно с банком-агентом, который позволяет вкладчикам получать компенсации дистанционно через мобильное приложение. Зарубежные партнёры высоко оценили данную практику как удобное и современное решение для вкладчиков и выразили заинтересованность в её подробном изучении.
photo2026-06-1214-56-21.jpg
Во второй день мероприятия, в рамках семинара по обмену опытом, представители Казахстана, Турции, Грузии, Кении и Нигерии поделились своим опытом по вопросам своевременного и надёжного обмена информацией между участниками системы финансовой безопасности, а также его значением в обеспечении финансовой стабильности.
photo2026-06-1214-56-21-4.jpg
Кроме того, участники приняли участие в практических занятиях, организованных на основе реальных ситуаций и направленных на раннее выявление и предотвращение гарантийных случаев. В ходе занятий были обсуждены подходы, направленные на защиту интересов вкладчиков и обеспечение стабильности финансовой системы.
photo2026-06-1214-56-22.jpg
В рамках мероприятия также состоялись встречи с представителями институтов гарантирования вкладов Таджикистана, Туркменистана и Нигерии, по итогам которых были достигнуты договорённости о развитии взаимного сотрудничества.
Изучение международного опыта и внедрение передовых практик служат дальнейшему совершенствованию системы гарантирования вкладов Узбекистана на основе международных стандартов, защите прав и законных интересов вкладчиков, а также укреплению доверия к финансовой системе.