Koreya omonatlarni sug‘urtalash korporatsiyasi (KDIC) tomonidan O‘zbekiston Omonatlarni kafolatlash agentligi uchun o‘quv-trening tashkil etildi
Trening davomida koreyalik delegatsiya Koreya Respublikasida omonatlarni kafolatlash tizimining ishlash tajribasi, KDIC tashkil topishi va rivojlanish tarixi, shuningdek IT infratuzilmani shakllantirish va sun’iy intellekt yechimlarini joriy etish bo‘yicha yondashuvlar bilan o‘rtoqlashdi.
Moliyaviy tizim barqarorligini oshirish va raqamlashtirishning amaliy jihatlariga alohida etibor qaratildi. Tadbir yakunida ishtirokchilar bilan savol-javob sessiyasi otkazildi.
Treningda Ozbekiston Respublikasi Markaziy banki va Axborotlashtirish Bosh Markazi mutaxassislari ham ishtirok etdi.

Состоялся обучающий тренинг, организованный Корейской корпорацией по страхованию вкладов (KDIC) для Агентства по гарантированию вкладов Узбекистана (OKA)
В рамках тренинга корейская делегация поделилась опытом функционирования системы гарантирования вкладов Республики Корея, рассказала об истории и институциональном развитии KDIC, а также представила подходы к построению IT-инфраструктуры и внедрению решений на базе искусственного интеллекта.
Отдельное внимание было уделено практическим аспектам цифровизации и повышению устойчивости финансовой системы. В завершение мероприятия прошла сессия вопросов и ответов, позволившая участникам обсудить актуальные темы и обменяться мнениями.
В тренинге также приняли участие специалисты Центрального банка Республики Узбекистан и Главного центра информатизации.