Fond AQShning Boston shahrida bo'lib o'tgan IASDning yillik umumiy yig'ilishida ishtirok etdi.
2023-yil 24-29-sentabr kunlari Fuqarolarning banklardagi omonatlarini kafolatlash Fondi delegatsiyasi direktor N.I. Abbosov va Markaziy bank raisi o‘rinbosari A.A. Turdaliev AQSHning Boston shahrida bo’lib o’tgan IASD yillik umumiy yig’ilishida ishtirok etdi. Fond, shuningdek, Yillik Umumiy Yig'ilish dasturi doirasida EARC va ATRC yig'ilishlarida va yillik konferentsiyada ishtirok etdi.
Yillik umumiy yig'ilish.
Yillik umumiy yig‘ilish davomida Xalqaro depozitlarni sug‘urtalovchilar assotsiatsiyasi faoliyatidagi muhim ichki o‘zgarishlar bilan bog‘liq masalalar muhokama qilindi. Fond vakillari o‘z fikr-mulohazalarini bildirib, Assotsiatsiya prezidenti va uning a’zolarini qo‘llab-quvvatladilar.
EARC (Evro-Osiyo mintaqaviy qo'mitasi)
Uchrashuv EARC a’zolarining o’z mamlakatlaridagi depozitlarni sug’urtalash tizimidagi so’nggi o’zgarishlar va o’zgarishlar to’g’risidagi hisobotlarini taqdim etishi bilan boshlandi. Shuningdek, Fond o‘z faoliyatining dolzarb voqealari, erishgan yutuqlari va istiqboldagi chora-tadbirlar rejalari bilan o‘rtoqlashdi, bu boshqa ishtirokchilar tomonidan ham iliq kutib olindi. Yig‘ilish yakunida ishtirokchilar MASD nizomi va tuzilmasida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan o‘zgartirishlar mavzusini muhokama qildilar, unda Fond ushbu mavzu bo‘yicha o‘z pozitsiyasini bildirdi va bu boshqa ishtirokchilar tomonidan qo‘llab-quvvatlandi.
ATRC (Osiyo-Tinch okeani mintaqaviy qo'mitasi)
Tadqiqot qo'mitasi va Ta'lim va yordam qo'mitasi vakillari ATRC qo'mitasi a'zolariga yordam beradigan o'zgartirish va qo'shimchalar bo'yicha qo'mitalarning ishi haqida hisobot taqdim etdilar. ATRKning yangilangan strategik ustuvor yo‘nalishlari va harakat rejalari muhokama qilindi, so‘ngra omonatlarni sug‘urtalovchilar vakillari o‘rtasida erkin muhokamalar o‘tkazildi.
Yillik konferentsiya
Bu yilgi yillik konferensiya “Tizimli risklarni muvaffaqiyatli boshqarish: beqaror dunyoda depozitlarni sug‘urtalash” mavzusiga bag‘ishlandi. Konferensiya Garvard yuridik fakulteti professori Daniel Tarulloning AQShda bank nazorati va depozitlarni sug‘urtalash bo‘yicha taqdimoti bilan boshlandi. Qisqa tanaffusdan so‘ng, IASD a’zolari o‘rtasida bo‘lib o‘tgan davra suhbatlarida so‘nggi bank inqirozidan olingan saboqlar, prudensial nazoratni kengaytirish zarurati va bank inqirozining turiga qarab hal qilish vositalarini maqbul tanlash yuzasidan turli fikr-mulohazalar bildirildi.
Bundan tashqari, MASD yillik umumiy yig‘ilishida Markaziy bank raisi o‘rinbosari A.A. Turdaliyev va Fuqarolarning banklardagi omonatlarini kafolatlash Fondi direktori N.I. Abbosov Turkiya, Ozarbayjon, Qozog‘iston, Gruziya, Hindiston, Janubiy Koreya, Xorvatiya, Vengriya kabi davlatlar omonatlarini sug‘urtalash tashkilotlari vakillari bilan shaxsiy uchrashuvlar o‘tkazdi.
Uchrashuvlar davomida o’zaro tajriba almashish, omonatlarni sug’urtalash sohasidagi so’nggi ishlanmalar, o’zaro o’rganish uchun potentsial tashriflar, qo’shma seminarlar o’tkazish, shuningdek, o’zaro anglashuv memorandumi shaklidagi hamkorlikni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, 27-sentabr kuni Omonatlarini kafolatlash fondi va Turkiyaning depozitlarni sug‘urtalash jamg‘armasi o‘rtasida AQSHning Boston shahrida o‘zaro anglashuv memorandumini imzolash imkoniyatidan foydalanildi.

Фонд принял участие в годовом общем собрании МАСД в Бостоне, США.
24-29 сентября 2023 года делегация фонда гарантирования вкладов граждан в банках во главе с директором фонда Н.И. Аббосовым и заместителем председателя Центрального банка А.А. Турдалиевым приняла участие в ежегодном общем собрании МАСД в городе Бостон, США. Фонд также присутствовал на заседаниях ЕАРК и АТРК и на ежегодной конференции в рамках программы Ежегодного общего собрания.
Ежегодное общее собрание.
В ходе Ежегодного общего собрания были обсуждены вопросы, связанные со значительными внутренними изменениями в деятельности Международной ассоциации страховщиков депозитов. Представители фонда поделились своим мнением и выразили поддержку президенту Ассоциации и ее членам.
ЕАРК (Евро-Азиатский региональный комитет)
Встреча началась с того, что члены ЕАРК представили отчеты о последних изменениях и событиях в системе страхования вкладов своих стран. Фонд также поделился текущими событиями своей деятельности, достижениями и планами действий на будущее, что было тепло принято другими участниками. В конце встречи участники обсудили тему возможных изменений в уставе и структуре МАСД, в ходе которой Фонд выразил свою позицию по данной теме, которую поддержали другие участники.
АТРК (Азиатско-Тихоокеанский региональный комитет)
Представители комитета по исследованиям и комитета по обучению и помощи представили отчеты о ходе работы комитетов в отношении внесения изменений и поправок, которые помогут членам комитета АТРК. Обсуждались обновленные стратегические приоритеты и планы действий АТРК, после чего проводились свободные дискуссии между представителями страховщиков депозитов.
Ежегодная конференция
Ежегодная конференция текущего года была посвящена теме «Успешное управление системными рисками: страхование вкладов в нестабильном мире». Конференция началась с выступления Дэниела Тарулло, профессора гарвардской юридической школы, о банковском надзоре и страховании вкладов в США. После небольшого перерыва, в ходе панельных дискуссий среди членов МАСД были высказаны различные мнения об уроках, извлеченных из недавнего банковского кризиса, необходимости расширения пруденциального надзора и оптимальном выборе инструментов санации в зависимости от типа банкротства банка.
Кроме того, в ходе годового общего собрания МАСД, заместитель председателя Центрального банка А.А. Турдалиев и директор Фонда гарантирования вкладов граждан в банках Н.И. Аббосов провели частные встречи с представителями организаций по страхованию вкладов из Турции, Азербайджана, Казахстана, Грузии, Индии, Южной Кореи, Хорватии и Венгрии.
Встречи включали в себя обмен опытом, последние разработки в сфере страхования вкладов, потенциальные взаимные ознакомительные визиты , совместные семинары, а также укрепление сотрудничества в форме Меморандума о взаимопонимании. Также, 27-сентября Фонд гарантирования вкладов граждан в банках и Фонд страхования сберегательных вкладов Турции воспользовались случаем и подписали Меморандум о взаимопонимании в Бостоне, США.