OKA vakillari Qozon shahrida bo‘lib o‘tgan xalqaro amaliy seminarda ishtirok etdi
2026-yil 23–25-iyun kunlari O‘zbekiston Omonatlarni kafolatlash agentligi (OKA) vakillari Rossiya Federatsiyasining Qozon shahrida bo‘lib o‘tgan omonatlarni kafolatlash tashkilotlari uchun amaliy seminarda ishtirok etdi. Seminarda Markaziy Osiyo va Yevroosiyo mintaqasidan tashrif buyurgan omonatlarni kafolatlovchi tashkilotlar vakillari qatnashdi.
0624zasedanieeaes0124.jpg
Tadbir davomida banklarni sog‘lomlashtirish, tugatish va to‘lovga qobiliyatsizlikni tartibga solish hamda jarayonlarni raqamlashtirish sohasidagi ilg‘or xalqaro tajribalar o‘rganildi.
Banklarni to‘lovga qobiliyatsizligini tartibga solish
Seminarning birinchi sessiyasida banklarning to‘lovga qobiliyatsizligini tartibga solish bo‘yicha xalqaro standartlar – Moliyaviy barqarorlik kengashi (FSB) va Omonatlarni sug‘urtalovchilar xalqaro assotsiatsiyasi (IADI) talablari muhokama qilindi. Bankni sotish, o‘tish banki tashkil etish, aktivlarni ajratish va majburiyatlarni konvertatsiya qilish kabi mexanizmlarni qo‘llash amaliyoti ko‘rib chiqildi.
0623zasedanieeaes0198.jpg
Shuningdek, turli davlatlar qonunchiligidagi banklarni sog‘lomlashtirish choralari qiyosiy tahlil qilinib, asosiy yondashuvlar bir-biriga yaqin ekani qayd etildi.
Banklarni moliyaviy sog‘lomlashtirish va qayta tashkil etish
Ikkinchi sessiyada banklarni moliyaviy sog‘lomlashtirishda davlat ishtiroki mexanizmlari, majburiyatlarni qayta tashkil etish (bail-in) amaliyoti hamda bankrotlikning oldini olish doirasida vaqtinchalik ma’muriyat faoliyati ko‘rib chiqildi. Vaqtinchalik ma’muriyatni tayinlash tartibi, vakolatlari va faoliyat muddatlari batafsil yoritildi.
0623zasedanieeaes0176.jpg
Banklar va moliya tashkilotlarini tugatish amaliyoti
Uchinchi sessiyada banklarni tugatish jarayonlarini tashkillashtirish, tugatish komissiyalari faoliyati hamda sud va huquqni qo‘llash amaliyotidan amaliy misollar taqdim etildi. Jumladan, banklarni nazorat qilgan shaxslarni javobgarlikka tortish, shubhali bitimlarni haqiqiy emas deb topish va aktivlarni qaytarish bo‘yicha shakllangan tajriba muhokama qilindi.
0624zasedanieeaes0179.jpg
Qatnashchilar aktivlarni elektron savdo maydonchasi orqali sotish, mediativ kelishuvlar tuzish kabi mexanizmlar bilan tanishdi.
Jarayonlarni avtomatlashtirish va raqamlashtirish
To‘rtinchi sessiya qo‘llab-quvvatlovchi jarayonlarni raqamlashtirishga bag‘ishlandi. Unda elektron hujjat aylanishi tizimlari, xarid jarayonlarini avtomatlashtirish, jamg‘arma mablag‘larini boshqarish va investitsiyalarni hisobga olish bo‘yicha zamonaviy axborot tizimlari taqdim etildi. Ayrim tashkilotlarning sun’iy intellektga asoslangan yechimlari hamda ixtisoslashgan dasturiy ta’minoti alohida amaliy qiziqish uyg‘otdi.
0623zasedanieeaes0341.jpg
Seminar doirasida axborot texnologiyalari bo‘yicha ishchi guruh yig‘ilishi ham o‘tkazilib, tashkilotlarning raqamli tizimlarini rivojlantirish va hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
0623zasedanieeaes0243.jpg
Seminarda olingan bilim va amaliy tajribalar OKAning banklar to‘lovga qobiliyatsizligini tartibga solish, riskka asoslangan yondashuvlarni takomillashtirish hamda ichki jarayonlarni raqamlashtirish bo‘yicha faoliyatini yanada rivojlantirishda qo‘llaniladi. Safar doirasida xorijiy hamkor tashkilotlar bilan o‘zaro aloqalar ham mustahkamlandi.

Представители ОКА приняли участие в международном практическом семинаре в Казани
23–25 июня 2026 года представители Агентства по гарантированию вкладов Республики Узбекистан (ОКА) приняли участие в практическом семинаре для организаций по гарантированию вкладов, состоявшемся в городе Казань Российской Федерации. В семинаре приняли участие представители организаций по гарантированию вкладов из стран Центральной Азии и Евразийского региона.
В ходе мероприятия были изучены передовые международные практики в области финансового оздоровления банков, их ликвидации, урегулирования неплатежеспособности и цифровизации процессов.
Урегулирование неплатежеспособности банков
На первой сессии семинара обсуждались международные стандарты урегулирования неплатежеспособности банков — требования Совета по финансовой стабильности (FSB) и Международной ассоциации страховщиков депозитов (IADI). Были рассмотрены механизмы продажи банка, создания переходного банка, выделения активов и конвертации обязательств.
Также был проведён сравнительный анализ мер по финансовому оздоровлению банков, предусмотренных законодательством различных стран, и отмечено, что основные подходы во многом совпадают.
Финансовое оздоровление и реструктуризация банков
На второй сессии были рассмотрены механизмы государственного участия в финансовом оздоровлении банков, практика внутренней реструктуризации обязательств (bail-in), а также деятельность временной администрации по предотвращению банкротства. Подробно освещены порядок назначения временной администрации, её полномочия и сроки деятельности.
Практика ликвидации банков и финансовых организаций
На третьей сессии были представлены практические примеры организации процессов ликвидации банков, деятельности ликвидационных комиссий, а также судебной и правоприменительной практики. В частности, обсуждались вопросы привлечения к ответственности лиц, контролировавших банки, признания недействительными сомнительных сделок и возврата активов.
Участники ознакомились с механизмами продажи активов через электронные торговые площадки и заключения медиативных соглашений.
Автоматизация и цифровизация процессов
Четвёртая сессия была посвящена цифровизации вспомогательных процессов. Были представлены современные информационные системы электронного документооборота, автоматизации закупок, управления средствами фонда и учёта инвестиций. Особый практический интерес вызвали решения на основе искусственного интеллекта и специализированное программное обеспечение отдельных организаций.
В рамках семинара также состоялось заседание рабочей группы по информационным технологиям, на котором обсуждались вопросы развития цифровых систем организаций и расширения сотрудничества.
Полученные на семинаре знания и практический опыт будут использованы ОКА для дальнейшего совершенствования деятельности в области урегулирования неплатежеспособности банков, развития риск-ориентированных подходов и цифровизации внутренних процессов. В рамках визита также были укреплены связи с зарубежными партнёрскими организациями.